maharal

Film Tajemství talismanu

Obsah článku

Film Tajemství talismanu

Dobrodružné pátrání po záhadném pokladu na těch nejtajemnějších místech staré Prahy v rodinném seriálu České televize.

Jménem Maharal býval nazýván slavný pražský rabín Löw, stvořitel Golema, který podle jedné legendy pomohl ukrýt poklad císaře Rudolfa II. Dobrodružný příběh s detektivní zápletkou čtenáře nejprve seznámí s několika historickými postavami a naznačí tajemství, které obestírá tajemný talisman a vzácnou knihu – zřejmě skutečné historické předměty – otevírající cestu k legendárnímu pokladu. Nečekané objevení dávno zmizelé knihy odstartuje napínavou honbu za pokladem, která se odehrává na reálných a tajuplným místech současné Prahy, na hradě Zvíkově, ale také uvádí do chodu děje magické a nadpřirozené.

Tajemství talismanu je napínavý a tak trochu fantastický prázdninový příběh tří pražských dětí – Aleny, Davida, Ondry a tří dospělých – charismatického hledače pokladů Aarona Cohena, jinak Davidova dědečka, Aleniny sestry Kristiny a sympatického slovenského historika Martina Šimka.

Příběh, určený nejen dětem, ale také celé rodině, má v podstatě reálný základ. Všechny dostupné historické prameny se shodují na doložené existenci proslulého talismanu slavného pražského rabína Jehudy Löwa ben Becalela. Stopy legendárního předmětu, který rabín na smrtelném loži předal dvěma vyvoleným, jsou sledovatelné až do období druhé světové války, kdy tajemný talisman údajně beze stopy definitivně zmizel.

Souběžně s natáčením celovečerního filmu MAHARAL – Tajemství talismanu vznikal i pětidílný televizní seriál.

Tvůrci seriálu

Režie: Pavel Jandourek
Scénář: Martin Bezouška
Námět: Dušan Kukal, Martin Bezouška
Kamera: Asen Šopov
Hudba: Zbyněk Matějů
Země: Česká republika
Rok výroby: 2006

Vysílala: České televize.

Obsazení

Barbora Seidlová (PhDr. Kristina Konečná)
Maroš Kramár (Martin Šimko)
Bořivoj Navrátil (Aaron Cohen)
Adriana Neubauerová (Alena)
Tomáš Materna (David)
Matyáš Valenta (Ondra)
Petra Šimberová (Veronika)
Miroslav Táborský (poručík Sedláček)
Matěj Hádek (podporučík PhDr. Knap)
Josef Somr (antikvář)
Václav Neužil (prodavač Petr)
Libuše Havelková (bytná Hartlová)
Josef Polášek (kastelán Jíša)
Monika Kobrová (Jíšová)
Pet Bláha (tajemný Vrzáň)
Radovan Lukavský (profesor Bláha)
Vladimír Kratina (rybář)
Milena Dvorská (tajemná žena)
Luboš Veselý (Abel Rosenberg)
Jáno Sedal (rabín Löw)
Iva Pazderová
Zdeněk Dušek
Nikola Zbytovská
Karel Dobrý
Pavel Jandourek
Josef Maršál
Nora Fridrichová
Anna Bezoušková
Anna Kotlíková
Karel Basák
Pavel Matoušek
Daniel Svoboda
Libor Olšan

Seriál

1. díl

Před čtyřmi sty lety rabín Löw na smrtelné posteli prozradil tajemství pokladu císaře Rudolfa. Poklad může najít jenom ten, kdo rozluští jeho poselství a složí obě poloviny jeho talismanu. Stovky let byl poklad ukryt a každé pátrání po něm marné. Až mladá profesorka filosofie Kristina Konečná se svou třináctiletou dcerou Alenou objeví v antikvariátu starou knihu, v níž se o Rudolfově pokladu píše a mohla by být důležitou stopou při Rudolfově pátrání.

Do Prahy proto přijíždí hledač pokladů, čechoameričan Aaron Cohen se svým vnukem Davidem. Majitel antikvariátu za podivných okolností umírá a vzácná kniha je ukradena. Policie zahajuje vyšetřování. Kristina se při něm setkává se spolužákem z univerzity, podporučíkem Knapem.

Sled událostí do Prahy přiláká i tajemného Slováka Martina Šimka.

2/5 Tajná výprava

Pitva prokázala, že antikvář zemřel na infarkt, tedy žádný zločin. Také se nic neztratilo, až na tajemnou knihu, kterou ovšem viděla jen Kristina. Dokonce v trezoru bylo sto padesát tisíc. Divné bylo jen to, že na trezoru nebyly absolutně žádné otisky.

Alena s Davidem najdou v jednom průvodci hrad Zvíkov, na němž by mohla být stopa v pátrání po tajemství Maharalu. Udělají si proto na hrad výlet, o němž nemá nikdo vědět. Jenže celou cestu je sleduje tajemný mladík, který o každém jejich kroku podává zprávu komusi na druhém konci mobilního telefonu. Na Zvíkově Alenu s Davidem zaujme obraz se slovem Maharal. David jej vyfotí, ale blesk fotoaparátu neujde průvodkyni a ta přikáže Davidovi fotku smazat, protože na hradě se fotit nesmí. V noci však má hrad nezvaného návštěvníka, onoho podezřelého mladíka, který obraz odnáší tomu, kdo jej za to platí. Pod obrazem je ukryt arch papíru, zřejmě důležitý, protože muž si jej odnáší, zatímco obraz i s rámem ponechává v křoví.

Druhý den vyráží na Zvíkov autem celá výprava, Cohen, Kristina, Alena, David i Ondra. I je po cestě někdo sleduje. Cohen sjede na lesní cestu a vláká tak pronásledovatele do pasti. Ukáže se, že je to záhadný Slovák, kterého doktor Cohen dobře zná a představí jej ostatním jako slovenského Indiana Jonese, taktéž hledače pokladů. I jemu zřejmě antikvář po objevení knihy volal. Když však dorazí na Zvíkov, zjistí, že hrad je uzavřený a od dcerky kastelána se děti dozvědí, že v noci někdo ukradl ten obraz, který si včera fotili.

3/5 Loupež

Cohen koupí od kastelána knihu, v níž je obraz s rytinou vyfocen. Přijmou kastelánovo pohostinství a zůstanou na hradě přes noc. Děti i Cohen, každý zvlášť se v noci vydají do domu naproti přes řeku. V domě se spolu střetnou, Cohen po cestě našel rám obrazu a nese ho s sebou. V Praze potom David zjišťuje, že děda Cohen má knihu z antikvariátu u sebe.

Martin Šimko žádá o schůzku Kristinu, chce jí něco zajímavého ukázat. Při té příležitosti jí prozradí, že není žádný historik amatér, ale že studoval a nyní přednáší na Heidelbergu. Kristina si uvědomí, že Slovák Šimko získal loni zlatou Plaketu a dojde jí, že je to on, kdo stojí před ní. Šimko má jednu část starověkého jadu, který na obraze drží v ruce rabi Löw. Druhou část má Kristina. Dají je obě dohromady a získají tak celá rabiho jad. Na univerzitě, kde Kristina přednáší diskutují o tom, co dál a hůlce na chvíli nevěnují pozornost. Toho využije Ondra, který už chvíli Šimka sleduje, a jad nenápadně sebere.

4/5 Camera obscura

Kristina se Šimkem zavolají policii a oznámí zmizení vzácného jadu. Od bytné pana Cohena se děti dozvědí, že v knize je vyobrazena synagoga v Pařížské ulici. Prozradí jim také tajemství jadu, je třeba jej vložit do třetího otvoru zprava. Pak se na obraze vytvořeném čočkou jadu zobrazí místo, kde je ukryt poklad císaře Rudolfa, jak se všichni domnívají. Děti vyrazí do synagogy a tam podle návodu zjistí, že poklad je ukryt v kanále. Neváhají a vydají se do podzemí. Tam však zabloudí a mají štěstí, že je odtamtud vyvede prodavač starožitností, který je před tím u synagogy potkal s knihou z antikvariátu.

Po dětech v tu dobu ale už pátrají i dospěláci a také policie. Sejdou se všichni u kanálu, kterým děti vlezli do podzemí. Pan Cohen musí vysvětlit, že když přišel do antikvariátu, antikvář už byl mrtvý. Z trezoru si vzal knihu a vložil do něj dohodnutou sumu. To, že nález mrtvoly neoznámil vysvětlil tím, že je Američan a nezná všechny české zákony.

Policie dopadla zloděje, který na Zvíkově ukradl rytinu. Ač zkušený recidivista, nechal na rámu obrazu otisky prstů. Tak se policie dozvídá o existenci člověka, pro něhož pracoval. Z nabídnutých fotografií označí … podporučíka Knapa. Na Prahu už se ale začíná valit velká voda a do některých oblastí je vyhlášen zákaz vstupu. Přesto se naši hrdinové vydávají znovu do synagogy, aby zjistili, kde může být poklad ukryt. Jad lze totiž do otvoru vložit i obráceně, jak napadne Šimka, a pak ukazuje na jakési dveře. Kam vedou už ale nezjistí, protože na cestě je zastaví podporučík Knap a oznámí jim, že je všechny zatýká.

5/5 Cesta světla

Knap odvede všechny do sklepa a tam je spoutá. Sám odejde hledat poklad císaře Rudolfa. Situaci komplikuje blížící se povodeň, do sklepa začne vnikat voda a zaplavovat ho. Cohen osvobodí Ondru, který byl spoután jen provazem. Okýnkem se dostane na ulici a tam potká Veroniku, dceru Zvíkovského kastelána, který přijel vypovídat na policii. Spolu pak přivedou poručíka a uvězněné ve sklepě osvobodí.

Kristina má odvézt děti do bezpečí, zatímco muži se vydají za Knapem a pokladem. Jenže děti využijí nestřežené chvilky a vydají se za pokladem taky. Všichni se sejdou v podzemí, kde objeví kámen mudrců. Knap jej chce jen pro sebe a zastrašuje ostatní pistolí. Jenže i tam začne vnikat voda. Kromě Knapa stihnou utéct všichni, vem ho ďas. A co je zajímavé, Kristina najednou nepotřebuje brýle, Cohena pustila artróza a poručíka už nebolí žaludek.

O týden později se všichni sejdou a probírají zážitky a fakta. Existuje skutečně kámen mudrců? A existuje Golem? Byl to on, kdo je zachránil? Mohl jej Ondra aktivovat přiložením jadu na podivný sklaní útvar? Kdo by nechtěl mít svého Golema…

Tvorba webových stránek: Webklient